(096) 845 59 99

Все про LED лампми: керівництво за вибором для новачків

В якомусь сенсі ми все новачки, адже технологія світлодіодів стала масовою відносно недавно, і велика частина потенційних покупців ламп, виконаних на LED джерелах, знають про неї вкрай мало. Що вже й говорити про те, як підібрати ЛЕД лампу, на що звернути увагу. У цьому огляді ми торкнемося кожен аспект, розглянемо кожну характеристику, щоб у вас в результаті склалося повне уявлення про те, що і в яких кількостях вам потрібно для освітлення офісу, квартири, магазину або оранжереї.

Почнемо з цоколя. Існує 8 типів цоколів: Е5, 10, 15, 14,12,27,17, 26,40. Цифра в назві позначає діаметр підстави. Наприклад, найпоширеніший цоколь Е27 має діаметр 27 мм.

Вибираючи LED лампи, також буде потрібно врахувати їх потужність і колір світіння (квітову температуру). Параметр світіння вимірюється в Кельвінах, в діапазоні від 2700К (максимально теплий жовте світло) до 6400К (гранично білий холодний відтінок). За запевненням фахівців тепле світіння налаштовує на відпочинок і релакс, тому його слід використовувати в спальнях і віталень.Холодне світло стимулює роботу мозку, налаштовує на робочий лад, тому його доречно застосовувати в офісах, робочих кабінетах, інших локаціях, де потрібна швидка реакція і ясність розуму. Нейтральним, або максимально природним вважається світловий потік в межах 4000-4500К.

Зверніть увагу, чим вище показник колірної температури, тим більше люменів генерує джерело при рівних показниках потужності.

Потужність LED

При покупці ви, звичайно ж, запитайте себе, скільки ват ЛЕД лампа повинна споживати, щоб бути економічною, але при цьому яскравою? Щоб було простіше зрозуміти, проведемо аналогії з потужністю добре знайомих всім лампам розжарювання.

Відповідність LED ваттам розжарювання

  • 1 Вт = 20 Вт
  • 6 Вт = 60 Вт
  • 7 Вт = 65 Вт
  • 10 Вт = 100 Вт

Може здатися, що залежність дуже проста: досить знайти світлодіодний джерело світла на 10 Вт, щоб замінити їм застарілу лампу розжарювання на 100 Вт. Це не так. Підсумкове якість багато в чому залежить від форми колби. Грушоподібні колби дають розсіяне світло, рефлекторна - фокусує потік. Покриття скла також впливає на яскравість світіння. Найкращий кут розсіювання (120-270 °) належить лампам традиційної форми з прозорою колбою.

Тепер, коли ми з'ясували, як світить ЛЕД лампа, слід поговорити про напругу. Існують джерела, розраховані строго на 220В. У цю категорію потрапляють ЛЕД з цоколем G9, рефлекторні лампи R80, 39, 63, 50. І є моделі, які здатні «переварювати» як чисті 220В мережі, так і 12 вольт від понижуючого трансформатора. Зазвичай, це капсульні малятка G4, рефлекторні світильники R16, з двоконтактним цоколем GU 5,3, а також так звані «таблетки» GX53.

Термін служби ЛЕД

Зазвичай виробники вказують термін служби в межах від 10 000 до 50 000 годин. Очевидно, що ніхто не зможе назвати точною цифри. Цей параметр у багато залежить від стабільності мережі, наявності коригуючого напруга обладнання. Постійні скачки, тривалі сесії горіння - не кращим чином позначаться на тривалості роботи світильника.

Продавці сміливо видають гарантію на рік. В окремих випадках цей термін продовжується на цілих п'ять років. Гарантійний період дозволяє обміняти лампу на нову, за умови збереження чека і упаковки вийшов з ладу примірника.

Тобто на питання, скільки працює лед лампа, потрібно відповідати так: мінімум рік навіть в найнесприятливіших умовах. Але, як показує практика, середня тривалість служби світлодіодів не менше 3-х років.

Димирування LED джерел

Коли ми говоримо про світлодіодних джерелах, то не можемо проігнорувати такий специфічний показник як диммування, або кажучи простіше - пульсація. Відразу обмовимося, що практично кожна лампа має власну пульсацію. У допустимих межах вона становить 5-20%, хоча людське око не здатний вловити цей «феномен» аж до значення 35%. Перевірити наявність пульсації можна за допомогою камери телефону. Просто наведіть фото шукач на включену лампу, і зверніть увагу на режим роботи джерела. Є відблиски, як при зміні частоти екрану? Значить, таку лампу купувати не варто.

Не плутайте пульсацію, як наслідок браку і низького контролю якості, з ефектом димирування, який виступає додатковим функціоналом дорогих ЛЕД. Димировані лампи підтримують можливість регулювання яскравості. Але, ця технологія, безпосередньо пов'язана з пульсацією діодів, тому людям з чутливими очима краще від неї відмовитися.

Тепер ви знаєте, чому блимає лід лампа, і як визначити небажаний екземпляр при покупці. Пам'ятайте, що часто миготіння джерел світла пов'язано з перепадами напруги мережі. Вітчизняні побутові комунікації погано захищені від наведень, позбавлені централізованого заземлення, ну а їх запас потужності, залишає бажати кращого. Так що, якщо ви включили в багатоквартирному будинку, побудованому 30 років тому пральну машину, пилосос і праска одночасно, не дивуйтеся, чому лампи блимають і світять вкрай тьмяно.

Естетика світлодіодних ламп

Напевно ви звертали увагу на химерні форми колб сучасних джерел світла. Якщо раніше, через технічні обмеження, всі лампи виглядали однаково, сьогодні вони виглядають абсолютно унікально. Кількість і розташування діодів з легкістю підлаштовується під розмір і форму колби :

  • класичні балони ;
  • свічки ;
  • свічки з завитком ;
  • прямокутні, грушоподібні, пальчикові.

Якщо ви хочете виділитися, прикрасити інтер'єр кафе, ресторану, магазину, оригінальним джерелом світла, варто звернути увагу на вінтажні світлодіодні лампи, які зовні більше схожі на твори мистецтва, ніж на банальні ЛЕД. Огранений алмаз, живий вогонь, свічка що світиться  з кристалом всередині, такі форми не залишать байдужим нікого.

Як вибрати хорошу лампу LED: підводимо підсумки

Слід враховувати такі параметри, як коефіцієнт пульсацій. Бажано, щоб він був нижче 10% (використовуйте камеру для перевірки). Потужність світіння така ж, або більше тієї, що була у відпрацьованого приладу. Якщо до мережі підключений регулятор яскравості, переконайтеся в тому, що лампа здатна працювати в режимі димирування. Враховуйте кут освітлення. Стельові споти мають найменший кут розсіювання, тому для освітлення всієї кімнати їх буде потрібно більше, ніж ламп зі звичайною колбою.