(096) 845 59 99

Трекова система освітлення: витонченість світла у всій красі

Освітлювальна техніка в існуючих реаліях зобов'язана поєднувати в собі відразу кілька важливих якостей: привабливий зовнішній вигляд, функціональність, технологічність. Грамотне управління світлом на тій чи іншій локації в приміщенні, дозволяє домогтися потрібного емоційного ефекту. Цим вимогам в повній мірі відповідає трековий світло. Багатьох цікавить питання, трекова система освітлення що це: модний тренд, або технологічне ноу-хау? Швидше, і те, і інше. Пояснюючись технічною мовою - це кілька приладів, об'єднаних, найчастіше, алюмінієвим шинопроводом, всередині якого розташовуються контакти.

Такий тип світильників призначений для створення акцентованого світлового потоку, тому спочатку їх активно використовували в музеях, арт-інсталяціях, магазинах, для вигідної презентації предметів мистецтва або подачі товару. Тепер світло на шині зустрічається не тільки в магазинах, а й офісах, будинках, квартирах.

Перед тим, як перейти до детального вивчення трекових систем, розглянемо конструкцію світильників. Вона складається з:

  • джерела світла ;
  • контактів: ковзаючих, тонкоз'ємних ;
  • джерела живлення ;
  • трека. Несуча основа, яка містить шину живлення ;
  • кріплення. У цій іпостасі виступають троси, штанги, кронштейни, труби.

Навіть на одному шинопроводі цілком реально розмістити кілька груп джерел світла. Кожну з таких груп називають фазою.

Застосування трекового світла в побуті і на комерційних майданчиках

Виділяють чотири напрямки, де такого роду декорування дає позитивний результат.

  1. Підсвічування декоративних стінових елементів
  2. «Поділ» приміщення на окремі зони (їдальня, вітальня, робочий кабінет і т.д.)
  3. Освітлення елементів планування: ніш, кессонів, колон, барних стійок
  4. Створення особливих умов освітленості в майстернях, фото-студіях, салонах.

Для вирішення будь-яких завдань з декорування світлом, використовуються коннектори підходящої форми: гнучкі, прямі, T, L, X-образні. Комбінації з коннекторів розширюють можливості для досягнення поставлених завдань.

Тепер, коли ми знаємо, де застосовується трекова система, розберемося з її різновидами.

За типом ламп, існує світильники з галогенними, металево-галогенними, світлодіодними, люмінесцентними джерелами. Безперечними лідерами з цього переліку є LED-лампи, що володіють, як високим запасом по яскравості, так і значним робочим ресурсом.

За типом шинопроводу, розрізняють одно-, дво-, трифазні системи. Особняком стоять міні трекові варіанти, розраховані на живлення в 12В.

Переваги світильників на шині

Головне достоїнство полягає в гнучких можливостях настройки, як загального, так і точкового светодекорірованія за допомогою рухомих точок. Мала вага приладів дозволяє проводити монтаж на будь-яких стельових конструкціях: реєстних, гіпсокартонних, дерев'яних стелях. Футуристичний зовнішній вигляд в повній мірі відповідає популярним в даний час інтер'єрним стилям: мінімалізм, індустріалізм, хай-тек.

Було б неправильно проігнорувати недоліки предмета нашого огляду. Недолік всього один - відносна дорожнеча покупки і монтажу, в порівнянні з традиційними стельовими спотами, люстрами середнього цінового діапазону. Що до монтажу, то його цілком реально провести самостійно, заощадивши на послуги майстра. Але, відразу попередимо, що для цього ви повинні володіти базовими знаннями електротехніки.

Монтаж рухомих світильників своїми руками

Отже, ми з'ясували, які бувають трекові системи, чим вони відрізняються, де використовуються. Саме час приступити до теоретичного монтажу. Як правило, світлотехніка цього рівня продається зі спеціальними блоками живлення в комплекті. Якщо ж ви вирішили зібрати власний комплект, вас чекає така послідовність дій.

  1. Відключаємо подачу електрики на об'єкті
  2. Кріпимо на трек всі прилади
  3. Підключаємо коннектори світильників до контактної групи шин. Кожен провід має свій колір, що позначає сигнал, заземлення, нуль
  4. Даємо електрику, перевіряємо правильність з'єднання. Якщо все добре, приступаємо до установки на стелю.

Механізм кріплення схожий з тим, як кріпляться точкові споти. Насамперед монтується каркас з напрямних металопрофілю. Провід прокладаються по периметру розміщення майбутньої шини. Тут важлива якісна ізоляція, так як після чистової обробки доступ до проводки буде утруднений. Тепер встановлюємо заздалегідь зібрану і перевірену систему.

При підключенні джерел потрібно враховувати відмінності в адаптерах, призначені для лівого і правого з'єднання.

Магнітні шини: інновації зі світу світлотехніки

Справжнім технологічним вінцем є магнітна трекова система, яка відрізняється від звичайної можливістю швидкої перестановки джерел на будь-яку ділянку шини, без використання інструментів. Фіксація точок відбувається за рахунок магніту.

Швеллероподібний шинопровід призначений для установки підвісним, врізним або накладним способом. Так як живлення шини не перевищує 24В, магнітні світильники абсолютно безпечні для людини.

Зверніть увагу, що магнітна трекова система складається з набірних елементів: прямих проводять жолобів, кутових коннекторів, фіксованих і поворотних джерел.

Як і звичайні, магнітні версії, мають функцію диммування, однак для її реалізації доведеться докупити окремий блок живлення.

Фіто-світло: промені, що дарують життя

Говорячи про підвісні конструкціях, ми не можемо обійти стороною джерела, призначені для фотосинтезу рослин. Такого роду прилади розрізняються потужністю і спектром, що генеруються променів. Підбір за даними параметрами повинен грунтуватися на умовах застосування, масштабах і особливості дозрівання окремих культур. Сучасні фіто трекові світильники, в теорії здатні розвивати потужність від 3 до 100 Вт, але реальні показатели колеблются в пределах 10-30 Вт. Хоча і зустрічаються справжні гіганти, розраховані на три-п'ять світлодіодів, сумарною потужністю 150 Вт.

Прилади, з показниками 50 Вт і вище слід розміщувати на певному віддаленні від рослин, так як їх робота здатна істотно вплинути на початковий температурний режим.

Підведемо підсумок. Ми провели повний екскурс в тему підвісний рухомий світлотехніки. На її боці - легкість, простота, функціональність і витонченість. Мінус тільки один - вартість. Втім, цей мінус вельми умовний, адже приблизно в ту ж суму обійдеться хороша люстра.