(096) 845 59 99

Визначаємо потужність світлодіода, особливості підходу

У побутових лампах використовуються джерела на базі SMB, які цілком непогано справляються зі своїми завданнями. Але що робити, коли потрібні над'яскраві діоди для створення потужного світлового потоку? В цьому випадку звертаються до так званим світлодіодним матрицям, виконаним за технологією преміальних COB компонентів. У цьому огляді ми розглянемо всі популярні світлодіоди на предмет потужні характеристик, щоб в разі ремонту, заміни джерела на прожекторі або ліхтарику, у вас було точне уявлення про предмет купівлі.

Під потужністю прийнято розуміти споживання в ватах, але це помилкова інтерпретація даної характеристики. Насправді ж потужність діода залежить від подається на нього струму. Тому описане значення правильніше було б називати показником максимуму робочого струму.

Перед тим як перейти до основної частини статті, що стосується потужності, згадаємо побіжно про конструкцію LED. Нас, зокрема, цікавить, як влаштований потужний світлодіод COB. У його конструкцію входять наступні елементи.

  • Тепловідведення, службовець майданчиком, розсіює теплову енергію.
  • Підстава - постамент для закріплення джерела.
  • Провідник - контакт, який передає сигнал на діод.
  • Безпосередньо сам кристал світлодіода.
  • Катод і лінза, що підсилює і одночасно розсіює світло.
  • Корпус - зовнішня частина, що утримує всі елементи разом.

Конструкція малопотужних світлодіодів значно простіше: кристал, катод, лінза і дві ніжки для розпаювання на платі.

LED малої потужності

Ці джерела ще називають індикаторними, маючи на увазі найбільш поширений сценарій застосування. Малопотужні діоди мають приблизно однакові параметри: 20 МА 3,2 вольта. Якщо перевести це значення в потужність споживання, отримаємо 0,06 вата. Дану нішу займають SMD LED і світлодіоди поверхневого монтажу. З їх допомогою підсвічують кнопки приладів, на їх базі створюють підсвічування екранів, моніторів. Об'єднані в стрічки такі джерела служать елементом декоративної підсвічування приміщень.

Міжнародна маркування для малопотужних джерел включає два значення SMD 3528, SMD 5050. Перші - індикаторні версії, другі - набагато потужніший, так як складаються з трьох LED, сумарною потужністю 0,2 вата.

Світлодіоди підвищеної потужності

Коли сперечаються, який світлодіод найяскравіший, зазвичай мають на увазі джерела, потужністю 2,6 вата і більше. Умовно все високопотужні ЛЕД можна розділити на брендові і китайські. Фірмові продукти відповідають заявленим характеристикам і підходять тільки для заводської збірки. Китайські аналоги коштують дешевше, пропонуються в широкому діапазоні моделей, але і мають відхилення від стандартних значень.

Зі сказаного можна зробити висновок, що для отримання якісного LED з гарантованим експлуатаційним запасом, варто дивитися в бік брендових рішень.

На питання, де купити потужний світлодіод за помірною ціною, відповімо так. Вибирайте магазин, який працює безпосередньо з виробником.

Для підбору економічного світлодіода досить придбати джерело, продукує 120 Лм на 1 ват при струмі не більше 300 мА. Якщо при таких характеристиках в конструкції ЛЕД грамотно реалізований тепловідвід, він пропрацює 5 і більше років. Якщо потрібен гранично яскравий, але при цьому також надійний LED, придивіться до чіпів серії 35-38 mil з струмом 600 мА.

Окремої згадки заслуговує світлодіодна матриця для прожектора, що представляє собою сукупність об'єднаних єдиної підкладкою кристалів, залитих сумішшю силікону і люмінофора. Матриці стали продовженням розвитку технології COB, їх поява призвело до зниження вартості світлодіодних приладів, як то: світильники, прожектори.

Визначаємо потужність LED

Як з'ясувати базові характеристики джерела, якщо на його корпусі відсутня будь-яка маркування? Найбільш очевидний спосіб з'ясувати його потужність, підключити ЛЕД до низьковольтного джерела живлення через резистор 1-1,5 кОм. За розміром самого світлодіода і кольором світіння також можна зробити певні висновки.

Для маленьких джерел, розміром від 3-х до 10-и мм

  • Червоний відтінок світіння: 1,7-2 Вт, сила струму від 15 до 12 мА.
  • Інфрачервоний діапазон: менше 2-х Вт, до 20 мА.
  • Зелений потік: напруга не більше 20 мА, потужність 1,9-3,6 Вт.
  • Помаранчеве світіння: до 2-х Вт, 20 мА.
  • Блакитний: 2,5-3,6 Вт, сила струму 20 мА.
  • Жовтий: потужність від 2,1 до 2,2 Вт, сила струму 20 мА.
  • Фіолетове випромінювання: потужність від 2,7 до 4-х Вт, сила струму 20 мА.

Великі світлодіоди випромінюють жовтий або ж біло-рожевий потік. Жовті джерела мають розкид по потужності в межах від 2,1 до 2,2 Вт при напрузі 300 мА. Біло-рожеві видають 3,2-3,6 Вт при 20 мА.

У контексті обговорення джерел підвищеної потужності досить часто звучить питання, як підключати потужні світлодіоди, який підхід використовувати? Є кілька підходів. Послідовне підключення без драйвера і з'єднання ланцюга через драйвер. Другий спосіб підійде в тих випадках, коли набрати світлодіодами напруга, відповідне джерела, не представляється можливим. Драйвер також продовжує термін служби ЛЕД.

Підведемо підсумок огляду. При виборі напівпровідникових джерел світла набагато актуальніше шукати відповіді на запитання, де купити світлодіоди, адже завдяки розвитку технологи виробництва, дешеві LED буквально заполонили ринок. Якщо вам потрібен малопотужний або високопотужний LED, звертайтеся в спеціалізовані магазини, які торгують сертифікованим товарів безпосередньо від виробника.