(096) 845 59 99

Фітоосвітлення для теплиць

Любителі домашнього рослинництва стикаються з тим, що їх домашнім вихованцям не вистачає сонячного світла для зростання і, особливо, цвітіння. Для задоволення потреби рослин в цьому джерелі енергії можна використовувати фітосвітильник для рослин.

Щоб розібратися, що таке фітосветільнік, необхідно розуміти, чим так важливо правильне освітлення, які лампи найкраще підходять для домашнього рослинництва і і як правильно їх використовувати.

Роль фітосвітильника в життєвому циклі рослин

Для рослин сонячне світло є життєво важливим фактором, без якого їх зростання і цвітіння неможливо. Рослин, які ростуть у відкритому грунті, є активними в теплу пору року, коли світла достатньо. У холодну пору року, більшість рослин впадають в не активний стан і скидають листя, які вловлюють світло і в яких і відбувається процес фотосинтезу.

Для кімнатних видів, необхідно купити світлодіодний прожектор для рослин, або інший вид фітоламп, про які поговоримо нижче. Випромінювання таких приладів дає можливість рослинам в повній мірі виробляти процес фотосинтезу, при якому вони отримують всі необхідні для розвитку речовини і енергію.

Фітопрожектор випромінює світло, який за своїм спектром збігається з випромінюванням природного джерела сонця. Деякі види фітоламп володіють більш насиченим спектром, який прискорює фотосинтез. Залишається тільки налаштувати періодичність роботи освітлювального приладу і насолоджуватися цвітінням домашніх вихованців або спостерігати за підйомом розсади.

Важливо! Необхідно правильно підбирати колір випромінювання. Для рослин необхідний синій і білий спектр. Варто використовувати випромінювання, найбільш близьке до природного.

Як правильно використовувати фітоосвітлення

Дотримання режиму освітлення дуже важливо для правильного догляду за домашніми рослинами. Справа в тому, що різні види відчувають різну потребу в світлі, тому, світлодіоди для квітів необхідно регулювати відповідно до їх природним режимом.

Найбільш часто використовується природний метод, який полягає в імітування природного світлового дня :

  • У період проростання і підйому паростків використовуються короткі періоди, що імітують весняний режим освітлення
  • При активному зростанні, період використання фітолампи збільшується, порівнюючись за тривалістю з «нічним» часом
  • Для цвітіння вибирається довгий період світла і короткі проміжки темряви

Для розсади використовується фітоосвітлення для теплиць, період роботи якого залежить від сорту розсади. У деяких випадках, для прискорення дозрівання, освітлення не вимикається. Часто цей режим вибирається для підготовки розсади перед висадкою в відкритий грунт.

Для регулювання періодів використовується або ручне вимикання, або, що дуже популярно серед професійних садівників, релейний вимикання фітоламп. Годинне реле сучасних приладів можна програмувати на певний режим роботи.

Крім того, слід приділити увагу правильному поливу і удобрення квітів. Без цих факторів нормальний розвиток рослин неможливо.

Важливо! Не можна допускати занадто довгих або коротких періодів освітлення, так як це може привести до порушення розвитку розсади.

Який фітосвітильник вибрати

Перш ніж визначитися, яку фітолампу вибрати, слід розібратися в їх основних видах.

  1. Великою популярністю користуються світлодіодні фітолампи, які зберігають вологу в рослинах і не перегрівають грунт завдяки сучасним технологіям. Мають один недолік велике споживання електроенергії.
  2. Енергозберігаючі фітолампи позбавлені цього недоліку, однак, стоять дуже дорого і не завжди по кишені любителям кімнатного рослинництва. Мають кілька режимів роботи і можливість регулювання інтенсивності освітлення.
  3. Ще одним видом світлових приладів, які не нагріваються, є люмінесцентні фітолампи. Мають тривалий термін служби, проте, відрізняються великим розміром. Крім того, мають ще один недолік впливають на очі людини, можуть викликати мігрень.
  4. Газозарядні лампи найбільш поширені в силу своєї ціни, однак, виділяють багато тепла, що призводить до висихання рослини і збільшення кількостей поливів.

Окремо варто розглянути led прожектор для рослин, так як це сучасний прилад для фітоосвітлення широко застосовується багатьма рослинниками. Володіє наступними плюсами, в порівнянні з іншими видами ламп :

  • Висока захищеність. Завдяки своїй будові, даний тип світильників можна використовувати в самих вологих і задушливих приміщеннях, наприклад, теплицях. Не варто турбуватися про те, що в прилад потрапить вода і замкнеться ланцюг. Прилад буде працювати навіть при використанні хімічних добрив, які можуть потрапити не нього.
  • Не вимагає примусового охолодження. При нагріванні надлишки тепла не потрібно видаляти за допомогою вентилятора або рідинного охолодження.
  • Низька ціна. Прилад складається з корпусу, елементів живлення і світлодіодів, завдяки чому коштує не дорого. Також, ремонтувати такий освітлювальний прилад набагато дешевше, ніж моделі з примусовим охолодженням.

Незважаючи на всі плюси, led фітопрожектор має і негативні властивості. Наприклад, він має великі габарити і не завжди виходить встановити фітосвітильник в потрібному місці під потрібним кутом. Крім того, відсутність примусового охолодження призводить до обмеження потужності. При збільшенні цього параметра виділяється багато тепла, що може привести до руйнування пристрою.

Важливо! Led світильники великої потужності можуть бути обладнані додатковим модулем охолодження, наявність якого впливає на вартість обладнання.

Установка фітосвітильника

Для досягнення максимального ефекту, світло повинне падати на рослину як при природному сонячному освітленні, тобто зверху-вниз. Якщо уважно поспостерігати за квітами, то можна помітити їх поворот за світилом протягом дня. Особливо видно це рух за кольорами соняшнику. Тому, вибір положення лампи дуже важливий фактор, що впливає на правильне розвиток квітів або розсади.

Відстань до рослини має бути максимально близьким, так випромінювання буде надавати істотно більший вплив на нього. Однак, варто стежити за температурою лампи і правильно визначити який фітосвітильник вибрати, щоб не дати паросткам перегріватися. У процесі зростання слід відсувати фітолампу від листя в міру з наближення. Крім того, чим далі буде лампа, тим більшу площу вона охопить, тому, для пишних рослин необхідно використовувати кілька приладів.

Для таких випадків може стати в нагоді трековий led фітосвітильник, так як його положення легко регулювати і він має велику площу розсіювання. Для відображення випромінювання і захоплення більшої площі використовується фольга.

Важливо! При використанні фольги слід забезпечити природну вентиляцію і не допускати перегріву коренів рослини.

Підключення фітоламп

Сучасне фітоосвітлення живиться від домашнього ланцюга і не вимагає додаткових пристроїв для трансформації електричного струму, необхідне обладнання йде вже в комплекті. Якщо рослинник хоче розібратися, як самому зробити фітосвітильник, то варто пам'ятати про блоці живлення в 12В, який застосовується для забезпечення необхідною напругою світлодіодів.

При підключенні необхідно слідувати правилам безпеки. Токоведущіе частини повинні бути ізольовані і не піддаватися впливу вологи. Це стосується саморобних пристроїв, покупні зазвичай захищені. Не варто допускати використання саморобних пристроїв в агресивному середовищі парників і у випадках розпилень поблизу фітоламп хімічних добрив.

При використанні фітопрожекторів великої потужності, слід усунути контакт проводки з нагрітими частинами, щоб не допустити оплавлення ізоляції. Також, тимчасове реле має бути захищене від замикань і перевантажень. При виникненні таких явищ прилад вийде з ладу.


Важливо! Слід уникати потрапляння проводів в ємність для води, в разі використання гідропоніки.