(096) 845 59 99

Фітолампи, як корисний інструмент домашнього садівництва

В цій статті ми розповімо про те, як правильно вибрати фітосвітильник, на що звернути увагу, як використовувати в домашніх умовах. Почнемо відразу ж з визначення. Але, щоб до нього підвести, згадаємо про деякі факти. Для гармонійного розвитку рослині необхідний природне світло. Недолік цього важливого для фотосинтезу компонента привід до зниження інтенсивності росту, подальшому в'янення пагонів. Найбільший дефіцит сонячної енергії припадає на січень-березень, як раз на той період, коли засівається розсада.

Не тільки місцеві культури потребують висвітлення. Екзотичні рослини також дуже вимогливі до даних умов, адже в місцях зростання багатьох привезених з Південної Америки, Африки видів, світловий день триває не менше 12-ї години. Рятує ситуацію застосування фітоламп, випромінювання яких, в повній мірі замінює сонячне за рахунок генерації хвиль певної довжини.

Спеціалізовані світильники допомагають при нестачі світла в заритих приміщеннях, в похмуру погоду, при необхідності генерувати більше, ніж здатний дати світловий день. На питання, фітосвітильник що це, можна відповісти так. Це спеціалізований прилад, що генерує & nbsp; широкий спектр електромагнітного випромінювання, в якому потребують культурні, сільськогосподарські, декоративні рослини протягом усього періоду росту і плодоношення. Як джерела в фітолампи застосовуються газорозрядні, світлодіодні лампи. За допомогою електронних перетворювачів, складних схем, виробникам вдається створювати пристрої спрямованого синього, червоного колірного спектра.

Варто відзначити, що користь фітолампи сучасного зразка полягає в тому, що мікросхеми електронного управління, лінійні світлодіоди, при грамотній комутації, дозволяють домогтися колірного різноманіття від одного джерела. Так, синє світіння благотворно впливає на розвиток кореневої системи, сприяє зростанню листової пластини. Червоний спектр необхідний в періоди вегетації, плодоношення.

Переваги та недоліки світильників для рослин

Є сім ключових переваг, які може забезпечити тільки спеціалізоване обладнання.

  1. Фокусування світіння. Вся енергія спрямовується точно на об'єкт.
  2. Мале споживання електроенергії за умови використання ламп LED.
  3. Тривале безперервне світіння. В середньому виробники таких джерел заявляють до 50000 годин роботи.
  4. Світлодіодні лампи не обпалюють листя, так як майже не гріються в процесі роботи.
  5. Регулювання інтенсивності світіння, відсутність мерехтіння.
  6. Безпека. Фітолампи абсолютно безпечні як для природи (не виділяють токсинів, газів), так і для людини (не вибухають, чи не завивають алергії).
  7. Простий монтаж і експлуатація.

Підкреслимо, що користь фітолампи, як і перераховані переваги, відносяться до якісних приладів. У дешевих світильниках можна зіткнутися з такими проблемами, як нагрів пластикової оболонки плафона, мерехтіння, малий термін служби джерела світла.

Що до шкоди для людського здоров'я, то світлодіодні пристрої практично не мають негативного впливу на зір, в той час як ртутні, люмінесцентні і натрієві здатні серйозно знизити гостроту погляду при постійному використанні. Джерела ЛІД, що відносяться до класу біколорів, мають пульсацію на рівні 1%, яка практично не вловлюється на око.

Як ви вже зрозуміли, якщо вибирати фітосвітильники , то тільки світлодіодні. < /p>

Вибираємо освітлювальний прилад для вирощування розсади

Дилема на кшталт: фітосвітильник як вибрати & ndash; знайома кожному городникові, садівникові-любителю, звиклому готуватися до сезону заздалегідь. Розглянемо весь алгоритм вибору аграрної світлотехніки.

В залежності від конструкції розрізняють дзеркальні, люмінесцентні, натрієві, енергозберігаючі, світлодіодні лампи. & Nbsp; Натрієві джерела не підходять для домашнього застосування через високу потужності. Генерують жовто-червоний спектр. Найчастіше використовуються в теплицях.

Щоб відповісти на питання, який фітосвітильник вибрати, пройдемося по основним критеріям:

  • потужність джерела;
  • форма лампи;
  • колірний діапазон & ndash; червоні або синій;
  • кількість виробленого тепла;
  • гарантований термін служби.

Більшість з перерахованих пунктів не викликають питань, крім колірного діапазону. Зазвичай на упаковці спеціалізованих ламп & nbsp; вказується довжина хвилі, відповідна певному спектру. Для синього спектра це 440-460нм, для червоного 640-660нм.

Лампи здатні випромінювати або кілька променів різних спектрів одночасно, або потік на якомусь одному діапазоні. Спектр підбирається виходячи зі стадії росту рослин. Так яке світло краще для рослин на кожній стадії?

  1. Проростання & ndash; 630-660нм (червоний);
  2. Вегетації & ndash; весь світловий спектр (280- 800нм);
  3. Цвітіння & ndash; червоний;
  4. Формування бутонів & ndash; червоний і дальній червоний (720-770нм);
  5. Плодоношення & ndash; червоний, помаранчевий (612нм), синій (400-520нм).

Потрібно розуміти, що світло, що випромінюється в правильному діапазоні для кожної зі стадій, надає стимулюючу дію: підвищує енергію проростання, прискорює вироблення метаболітів, загальне зростання вегетативної маси.

Слід розуміти, що фітолампи для рослин користь від якої незаперечна, повинна вибиратися з точним знанням справи. На ринку найчастіше можна зустріти такі рішення: біколор (синій + червоний), мультіспектр (синій, червоний, білий) і повний спектр з підйомами в червоною і синьою зоні. & Nbsp;

біколорів підходять для розсади, зелені. Мультіспектри застосовують в період цвітіння, формування бутонів. Також мультиспектральні джерела гарні для рослин з густою кроною. Джерела повного спектра підходять для культур, які вирощуються в умовах повної відсутності сонячного світла.

Розрахунок потужності для різних культур

Що до потужності, то для домашнього використання вибирають лампи на 36 Вт, в той час як в промислових теплицях використовують лампи на 100 і більше ват. & Nbsp; & nbsp;

Ось приблизні параметри потужності для різних культур.

  1. Ягоди & ndash; 150-200 Вт /м 2
  2. Зелень, розсада & ndash; 50-80 Вт /м 2
  3. Коренеплоди & ndash; 50-100 Вт /м 2
  4. Декоративні рослини & ndash; 50-100 Вт /м 2
  5. Овочеві культури на стадії дозрівання & ndash; 100-170 Вт /м 2

Важлива і висота розміщення джерела. Чим він вищий, тим нижче коефіцієнт освітленості. Цей показник обернено пропорційний квадрату висоти розміщення світильника. Тобто, якщо фітолампи, яка розташовується на відстані від споживача в 30 см відсунути на позначку в 60 см, коефіцієнт освітленості знизиться в 4 рази. & Nbsp;

Якщо трапилося так, що джерело раптово перегорів, і ви не знаєте, чим замінити фітолампи, зверніть увагу на наступні альтернативні варіанти: натрієве джерело високого тиску, LED холодного світіння, люмінесцентна лампа типу ДБ і ЛБТ. В якості народного лайф-хака, можна обклеїти віконні укоси фольгою і поставити дзеркало для переотражения денного світла в сторону розсади. & Nbsp; & Nbsp; & nbsp; & nbsp;

Переходимо до підсумків. Ось ми і відповіли на головне питання, чим замінити сонячне світло для рослин, вирощуваних у закритому приміщенні. Для створення ідеальних умов зростання і розвитку, звичайно ж, краще використовувати кілька ламп: біколор для розсади і мультіспектр для підтримки всього процесу від проростання до збору плодів.